مناسبت های ملی ترکیه

Rate this post

ترکیه کشوری با تاریخی غنی و فرهنگی پویا است که در گذر زمان فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است. این سرزمین پهناور که پلی میان شرق و غرب به شمار می رود، امروزه با برپایی مناسبت های ملی رنگارنگ، هویت پربار خود را به جهانیان نشان می دهد. در این مقاله، شرکت مشاوره و سرمایه گذاری کارگر، با بیش از 14 سال سابقه درخشان در زمینه سرمایه گذاری و خرید ملک در قبرس شمالی، و با داشتن بیش از 18 شعبه فعال در ایران، ترکیه و قبرس شمالی، شما را به سفری هیجان انگیز در دنیای مناسبت های ملی ترکیه دعوت می کند.

فرهنگ و تاریخ، روح هر کشوری را تشکیل می دهند. مناسبت های ملی، آیینه ای تمام نما از این روح هستند و با برپایی جشن ها و مراسم های ویژه، یادآور وقایع مهم تاریخی، دستاوردهای ملی و ارزش های فرهنگی می شوند. ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست و مناسبت های ملی متعددی دارد که هر یک، گوشه ای از هویت غنی این کشور را به تصویر می کشند.

در این بخش اول از مقاله، به سراغ مواردی از مهم ترین مناسبت های ملی ترکیه می رویم. با کوله باری از کنجکاوی، با ما همراه باشید تا سفری به قلب تپنده‌ی این سرزمین داشته باشیم و با مناسبت های ملی ترکیه، از نزدیک آشنا شویم.

1. جشن حاکمیت ملی و تعطیلات کودکان (23 آوریل):

هر ساله در روز 23 آوریل، مردم ترکیه، جشنی باشکوه به نام “جشن حاکمیت ملی و تعطیلات کودکان” را برپا می کنند. اما چرا این روز، هم برای بزرگداشت حاکمیت ملی و هم برای کودکان اهمیت دارد؟ برای درک فلسفه این مناسبت ملی ترکیه، باید به عقب برگردیم و ورق های تاریخ را ورق بزنیم.

در سال 1920 میلادی، پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی، مجلس ملی کبیر ترکیه تاسیس شد. این رویداد مهم، نقطه عطفی در تاریخ ترکیه به شمار می رود و به نوعی، نماد احیا و استقلال ملی این کشور تلقی می شود. از آن زمان به بعد، روز 23 آوریل به عنوان “روز حاکمیت ملی” شناخته شد و جشنی به همین مناسبت برپا می شود.

اما پیوند این مناسبت ملی ترکیه با کودکان چیست؟ داستان جالبی پشت این قضیه وجود دارد. مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، علاقه و احترام خاصی برای کودکان قائل بود. او معتقد بود که آینده‌ی درخشان کشور، در گرو تربیت نسل جدیدی از شهروندان آگاه و مسئولیت پذیر است.

2. روز جمهوری (29 اکتبر):

در میان مناسبت های ملی ترکیه، “روز جمهوری” جایگاه ویژه ای دارد. این روز، مصادف با سالروز تاسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 میلادی است. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و راهپیمایی های باشکوه، به یاد رشادت ها و فداکاری های نیاکان خود در راه استقلال و آزادی می افتند.

آتاتورک، پس از سال ها مبارزه و تلاش، در نهایت موفق شد جمهوری ترکیه را تاسیس کند. این رویداد تاریخی، نقطه عطفی در تاریخ ترکیه به شمار می رود و به معنای واقعی کلمه، تولد یک ملت جدید بود. جمهوری ترکیه بر پایه اصول سکولاریسم، دموکراسی و عدالت اجتماعی بنا شد و از آن زمان به بعد، به عنوان الگویی برای سایر کشورهای منطقه شناخته شده است.

روز جمهوری، برای مردم ترکیه فرصتی است تا به دستاوردهای ملی خود در زمینه های مختلف از جمله سیاست، اقتصاد، فرهنگ و آموزش افتخار کنند. در این روز، خیابان ها و میادین شهرها به رنگ پرچم ترکیه در می آیند و مردم با شور و اشتیاق، در جشن ها و مراسم های مختلف شرکت می کنند.

3. روز جوانان و ورزش (19 مه):

در میان مناسبت های ملی ترکیه، “روز جوانان و ورزش” از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این روز، مصادف با تولد مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، در سال 1881 میلادی است. آتاتورک، همواره به جوانان و ورزش اهمیت زیادی می داد و معتقد بود که جوانان، سرمایه های اصلی هر کشوری هستند و ورزش، نقش مهمی در تربیت نسل آینده ای سالم و قوی دارد.

به همین دلیل، روز تولد آتاتورک به عنوان “روز جوانان و ورزش” نامگذاری شد و هر ساله در این روز، جشن ها و مراسم های مختلفی در سراسر ترکیه برگزار می شود. در این روز، جوانان ترکیه با حضور در مسابقات ورزشی، جشنواره های فرهنگی و برنامه های متنوع دیگر، شور و نشاط خود را به نمایش می گذارند.

روز جوانان و ورزش، فرصتی برای جوانان ترکیه است تا با آرمان ها و اهداف آتاتورک آشنا شوند و برای تحقق آنها تلاش کنند. این روز همچنین، یادآور این نکته است که جوانان، نقش کلیدی در پیشرفت و توسعه هر کشوری دارند.

4. روز پیروزی (30 آگوست):

در میان مناسبت های ملی ترکیه، “روز پیروزی” از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این روز، مصادف با سالروز پیروزی ارتش ترکیه در جنگ استقلال در سال 1922 میلادی است. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و راهپیمایی های باشکوه، به یاد رشادت ها و فداکاری های سربازان خود در راه استقلال و آزادی می افتند.

جنگ استقلال ترکیه، نقطه عطفی در تاریخ این کشور به شمار می رود. در این جنگ، مردم ترکیه با رهبری مصطفی کمال آتاتورک، علیه اشغالگران خارجی مبارزه کردند و در نهایت، موفق به کسب استقلال خود شدند. روز پیروزی، برای مردم ترکیه فرصتی است تا به دستاوردهای ملی خود در راه استقلال و آزادی افتخار کنند. در این روز، خیابان ها و میادین شهرها به رنگ پرچم ترکیه در می آیند و مردم با شور و اشتیاق، در جشن ها و مراسم های مختلف شرکت می کنند.

5. روز دموکراسی و وحدت ملی (15 ژوئیه):

“روز دموکراسی و وحدت ملی” یکی از جدیدترین مناسبت های ملی ترکیه است. این روز، مصادف با سالروز شکست کودتای نافرجام نظامی در سال 2016 میلادی است. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و راهپیمایی های باشکوه، به یاد رشادت ها و فداکاری های خود در راه دفاع از دموکراسی و آزادی می افتند.

کودتای نافرجام سال 2016 میلادی، لرزه ای بر اندام ترکیه انداخت و مردم این کشور را در برابر انتخابی دشوار قرار داد. اما مردم ترکیه با شجاعت و دلیری در مقابل کودتاگران ایستادند و از دموکراسی و آزادی خود دفاع کردند. روز دموکراسی و وحدت ملی، برای مردم ترکیه فرصتی است تا به این پیروزی بزرگ ملی افتخار کنند و تعهد خود به دموکراسی و آزادی را بار دیگر به اثبات برسانند.

6. عید فطر:

عید فطر یکی از مهم ترین اعیاد مذهبی مسلمانان در سراسر جهان، از جمله ترکیه است. این عید، پس از یک ماه روزه داری در ماه رمضان، فرا می رسد. در عید فطر، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و مراسم های مختلف، به شکرانه ی سلامتی و تندرستی خود در ماه رمضان، به یکدیگر هدیه می دهند و از یکدیگر عید را تبریک می گویند.

عید فطر، فرصتی برای مسلمانان ترکیه است تا با خانواده و دوستان خود دور هم جمع شوند و از این عید سعید به بهترین نحو استفاده کنند. این عید همچنین، فرصتی برای ترویج صلح و دوستی در جامعه است.

7. عید قربان:

عید قربان یکی دیگر از مهم ترین اعیاد مذهبی مسلمانان در سراسر جهان، از جمله ترکیه است. این عید، 70 روز پس از عید فطر فرا می رسد. در عید قربان، مسلمانان به یاد حضرت ابراهیم (ع) و فرمان خداوند مبنی بر قربانی کردن فرزندش اسماعیل، گوسفند یا حیوانی دیگر را قربانی می کنند و گوشت آن را بین نیازمندان توزیع می کنند.

عید قربان، فرصتی برای مسلمانان ترکیه است تا با خانواده و دوستان خود دور هم جمع شوند و از این عید سعید به بهترین نحو استفاده کنند. این عید همچنین، فرصتی برای ترویج ایثار و فداکاری در جامعه است.

8. سال نو:

اول ژانویه، در ترکیه به عنوان “سال نو” جشن گرفته می شود. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و مراسم های مختلف، سال جدید را به یکدیگر تبریک می گویند و آرزوی سلامتی و موفقیت برای خود و عزیزانشان می کنند.

سال نو، فرصتی برای مردم ترکیه است تا از گذشته ی خود درس بگیرند و با امید و انگیزه به آینده نگاه کنند. این عید همچنین، فرصتی برای ترویج صلح و دوستی در جامعه است.

9. روز زن (8 مارس):

روز جهانی زن، هر ساله در هشتم مارس در سراسر جهان، از جمله ترکیه، گرامی داشته می شود. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و مراسم های مختلف، به مقام و منزلت زن در جامعه احترام می گذارند و از دستاوردهای زنان در عرصه های مختلف تجلیل می کنند.

روز زن، فرصتی برای مردم ترکیه است تا به نقش مهم زنان در خانواده و جامعه توجه کنند و برای برابری جنسیتی تلاش کنند. این روز همچنین، فرصتی برای ترویج صلح و دوستی در جامعه است.

10. روز آزادی مطبوعات (3 مه):

روز جهانی آزادی مطبوعات، هر ساله در سوم ماه مه در سراسر جهان، از جمله ترکیه، گرامی داشته می شود. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و مراسم های مختلف، به اهمیت آزادی مطبوعات در جامعه آزاد و دموکراتیک تاکید می کنند.

روز آزادی مطبوعات، فرصتی برای مردم ترکیه است تا از حق آزادی بیان خود دفاع کنند و به نقش مهم رسانه ها در آگاهی رسانی و روشنگری جامعه توجه کنند. این روز همچنین، فرصتی برای ترویج صلح و دوستی در جامعه است.

11. شب قدر:

شب قدر، یکی از شب های ماه رمضان است که مسلمانان معتقدند در این شب، سرنوشت انسان ها برای یک سال رقم می خورد. در این شب، مساجد ترکیه مملو از نمازگزارانی است که به دعا و نیایش می پردازند و از خداوند طلب مغفرت و آمرزش می کنند.

شب قدر، فرصتی برای مسلمانان ترکیه است تا با خدا راز و نیاز کنند و برای خود و عزیزانشان طلب خیر و برکت کنند. این شب همچنین، فرصتی برای ترویج صلح و دوستی در جامعه است.

12. عید نوروز:

عید نوروز، یکی از قدیمی ترین اعیاد ایرانیان است که در ترکیه نیز به عنوان “Nevruz” جشن گرفته می شود. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و مراسم های مختلف، سال جدید را به یکدیگر تبریک می گویند و آرزوی سلامتی و موفقیت برای خود و عزیزانشان می کنند.

عید نوروز، فرصتی برای مردم ترکیه است تا از گذشته ی خود درس بگیرند و با امید و انگیزه به آینده نگاه کنند. این عید همچنین، فرصتی برای ترویج صلح و دوستی در جامعه است.

13. روز پدر:

روز پدر، هر ساله در سومین یکشنبه ماه ژوئن در ترکیه جشن گرفته می شود. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و مراسم های مختلف، به مقام و منزلت پدر در خانواده احترام می گذارند و از زحمات و فداکاری های پدران خود تجلیل می کنند.

روز پدر، فرصتی برای مردم ترکیه است تا به نقش مهم پدران در خانواده و جامعه توجه کنند و برای پدران خود آرزوی سلامتی و طول عمر کنند. این روز همچنین، فرصتی برای ترویج صلح و دوستی در جامعه است.

14. روز مادر:

روز مادر، هر ساله در دومین یکشنبه ماه مه در ترکیه جشن گرفته می شود. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و مراسم های مختلف، به مقام و منزلت مادر در خانواده احترام می گذارند و از زحمات و فداکاری های مادران خود تجلیل می کنند.

روز مادر، فرصتی برای مردم ترکیه است تا به نقش مهم مادران در خانواده و جامعه توجه کنند و برای مادران خود آرزوی سلامتی و طول عمر کنند. این روز همچنین، فرصتی برای ترویج صلح و دوستی در جامعه است.

15. روز معلم:

روز معلم، هر ساله در 24 نوامبر در ترکیه جشن گرفته می شود. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و مراسم های مختلف، به مقام و منزلت معلمان در جامعه احترام می گذارند و از زحمات و فداکاری های معلمان خود تجلیل می کنند.

روز معلم، فرصتی برای مردم ترکیه است تا به نقش مهم معلمان در آموزش و پرورش نسل آینده توجه کنند و برای معلمان خود آرزوی سلامتی و موفقیت کنند. این روز همچنین، فرصتی برای ترویج صلح و دوستی در جامعه است.

16. روز جوانان:

روز جوانان، هر ساله در 19 مه در ترکیه جشن گرفته می شود. این روز، مصادف با تولد مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، در سال 1881 میلادی است. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و مراسم های مختلف، به یاد رشادت ها و فداکاری های آتاتورک در راه استقلال و آزادی می افتند و همچنین به جوانان کشور خود که امیدهای آینده ی این سرزمین هستند، تبریک می گویند.

روز جوانان، فرصتی برای جوانان ترکیه است تا با آرمان ها و اهداف آتاتورک آشنا شوند و برای تحقق آنها تلاش کنند. این روز همچنین، یادآور این نکته است که جوانان، نقش کلیدی در پیشرفت و توسعه هر کشوری دارند.

17. روز پیروزی (30 آگوست):

در میان مناسبت های ملی ترکیه، “روز پیروزی” از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این روز، مصادف با سالروز پیروزی ارتش ترکیه در جنگ استقلال در سال 1922 میلادی است. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و راهپیمایی های باشکوه، به یاد رشادت ها و فداکاری های سربازان خود در راه استقلال و آزادی می افتند.

جنگ استقلال ترکیه، نقطه عطفی در تاریخ این کشور به شمار می رود. در این جنگ، مردم ترکیه با رهبری مصطفی کمال آتاتورک، علیه اشغالگران خارجی مبارزه کردند و در نهایت، موفق به کسب استقلال خود شدند. روز پیروزی، برای مردم ترکیه فرصتی است تا به دستاوردهای ملی خود در راه استقلال و آزادی افتخار کنند. در این روز، خیابان ها و میادین شهرها به رنگ پرچم ترکیه در می آیند و مردم با شور و اشتیاق، در جشن ها و مراسم های مختلف شرکت می کنند.

18. روز ملی ورزش (14 سپتامبر):

روز ملی ورزش، هر ساله در 14 سپتامبر در ترکیه جشن گرفته می شود. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و مراسم های مختلف، به اهمیت ورزش در زندگی انسان و نقش آن در سلامتی و تندرستی افراد جامعه توجه می کنند.

روز ملی ورزش، فرصتی برای مردم ترکیه است تا با انجام فعالیت های ورزشی، به سلامتی خود اهمیت بدهند و از فواید ورزش در زندگی خود بهره مند شوند. این روز همچنین، فرصتی برای ترویج فرهنگ ورزش و تحرک در جامعه است.

19. روز جمهوری (29 اکتبر):

در میان مناسبت های ملی ترکیه، “روز جمهوری” جایگاه ویژه ای دارد. این روز، مصادف با سالروز تاسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 میلادی است. در این روز، مردم ترکیه با برپایی جشن ها و راهپیمایی های باشکوه، به یاد رشادت ها و فداکاری های نیاکان خود در راه استقلال و آزادی می افتند.

آتاتورک، پس از سال ها مبارزه و تلاش، در نهایت موفق شد جمهوری ترکیه را تاسیس کند. این رویداد تاریخی، نقطه عطفی در تاریخ ترکیه به شمار می رود و به معنای واقعی کلمه، تولد یک ملت جدید بود. جمهوری ترکیه بر پایه اصول سکولاریسم، دموکراسی و عدالت اجتماعی بنا شد و از آن زمان به بعد، به عنوان الگویی برای سایر کشورهای منطقه شناخته شده است.

روز جمهوری، برای مردم ترکیه فرصتی است تا به دستاوردهای ملی خود در زمینه های مختلف از جمله سیاست، اقتصاد، فرهنگ و آموزش افتخار کنند. در این روز، خیابان ها و میادین شهرها به رنگ پرچم ترکیه در می آیند و مردم با شور و اشتیاق، در جشن ها و مراسم های مختلف شرکت می کنند.

20. روز ملی حاکمیت و کودکان (23 آوریل):

هر ساله در روز 23 آوریل، مردم ترکیه، جشنی باشکوه به نام “جشن حاکمیت ملی و تعطیلات کودکان” را برپا می کنند. اما چرا این روز، هم برای بزرگداشت حاکمیت ملی و هم برای کودکان اهمیت دارد؟ برای درک فلسفه این مناسبت ملی ترکیه، باید به عقب برگردیم و ورق های تاریخ را ورق بزنیم.

در سال 1920 میلادی، پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی، مجلس ملی کبیر ترکیه تاسیس شد. این رویداد مهم، نقطه عطفی در تاریخ ترکیه به شمار می رود و به نوعی، نماد احیا و استقلال ملی این کشور تلقی می شود.

جمع بندی:

مناسبت های ملی ترکیه، پنجره ای به سوی فرهنگ و تاریخ غنی این کشور هستند. با شرکت در این جشن ها و مراسم ها، می توانید با آداب و رسوم، باورها و ارزش های مردم ترکیه آشنا شوید و از نزدیک، شور و اشتیاق آنها به هویت ملی خود را لمس کنید.

شرکت مشاوره و سرمایه گذاری کارگر با بیش از 14 سال سابقه ی درخشان در زمینه ی سرمایه گذاری و خرید ملک در قبرس شمالی، و با داشتن بیش از 18 شعبه فعال در ایران، ترکیه و قبرس شمالی، مفتخر است که در کنار شما باشد و در زمینه ی انتخاب بهترین ملک و سرمایه گذاری در قبرس شمالی به شما یاری برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان، می توانید با کارشناسان مجرب ما در تماس باشید.

چند سوال متداول راجب مناسبت های ملی ترکیه:

1. مهم ترین مناسبت های ملی ترکیه کدامند؟

 • روز جمهوری (29 اکتبر)
 • روز جوانان و ورزش (19 مه)
 • روز پیروزی (30 آگوست)
 • روز دموکراسی و وحدت ملی (15 ژوئیه)
 • عید فطر
 • عید قربان
 • سال نو
 • روز زن (8 مارس)
 • روز آزادی مطبوعات (3 مه)
 • شب قدر
 • عید نوروز
 • روز پدر
 • روز مادر
 • روز معلم
 • روز جوانان (19 مه)
 • روز ملی ورزش (14 سپتامبر)
 • روز ملی حاکمیت و کودکان (23 آوریل)

2. هر یک از این مناسبت ها چه اهمیتی دارند؟

هر یک از این مناسبت ها، داستان و فلسفه ی خاص خود را دارد و برای مردم ترکیه اهمیت ویژه ای دارد. این مناسبت ها، یادآور رشادت ها، فداکاری ها و دستاوردهای مردم ترکیه در طول تاریخ هستند و فرصتی برای مردم این کشور هستند تا به هویت ملی خود افتخار کنند و با یکدیگر متحد شوند.

3. چگونه می توانم در جشن های مربوط به مناسبت های ملی ترکیه شرکت کنم؟

 • می توانید در طول سفر خود به ترکیه، با پرس و جو از مردم محلی، از زمان و مکان برگزاری جشن های مربوط به مناسبت های ملی مختلف باخبر شوید.
 • همچنین می توانید از وب سایت های رسمی مربوط به گردشگری و یا سازمان های دولتی ترکیه، اطلاعات لازم راجع به این جشن ها را بدست آورید.
 • شرکت در این جشن ها، فرصتی خاص برای آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکیه و همچنین تجربه ی شور و اشتیاق آنها نسبت به هویت ملی خود است.

4. آیا شرکت در این جشن ها رایگان است؟

 • در اکثر موارد، شرکت در جشن های مربوط به مناسبت های ملی ترکیه رایگان است.
 • با این حال، ممکن است برای شرکت در برخی از این جشن ها، نیاز به تهیه بلیط یا پرداخت هزینه ورودی باشد.
 • قبل از شرکت در هر جشنی، بهتر است از هزینه های مربوط به آن اطلاع پیدا کنید.

5. آیا برای شرکت در این جشن ها به ویزای خاصی نیاز دارم؟

 • اگر تابعیت ایرانی دارید، برای سفر به ترکیه تا 90 روز بدون نیاز به ویزا می توانید در این کشور اقامت داشته باشید.
 • با این حال، اگر قصد دارید برای مدت زمان بیشتری در ترکیه بمانید، باید برای دریافت ویزای مربوطه اقدام کنید.

6. بهترین زمان برای سفر به ترکیه و شرکت در جشن های ملی این کشور چه زمانی است؟

 • ترکیه در تمام فصول سال، زیبایی های خاص خود را دارد.
 • با این حال، اگر می خواهید در جشن های ملی این کشور شرکت کنید، بهتر است در بهار یا تابستان به ترکیه سفر کنید.
 • در این فصول، هوا در ترکیه مطبوع است و جشن های ملی با شور و اشتیاق بیشتری برگزار می شوند.

7. چه چیزی باید در مورد فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکیه قبل از سفر به این کشور بدانم؟

 • مردم ترکیه مردمی مهمان نواز و خونگرم هستند.
 • به هنگام صحبت با مردم ترکیه، بهتر است از کلمات و عبارات مودبانه استفاده کنید.
 • همچنین باید به حجاب و پوشش اسلامی در اماکن عمومی احترام بگذارید.
 • دانستن برخی از کلمات و عبارات ساده به زبان ترکی، می تواند به شما در برقراری ارتباط با مردم محلی کمک کند.

8. چه نکاتی را باید برای شرکت در جشن های ملی ترکیه رعایت کنم؟

 • به قوانین و مقررات مربوط به هر جشن احترام بگذارید.
 • از ایجاد مزاحمت برای دیگران خودداری کنید.
 • به حریم خصوصی افراد احترام بگذارید.
 • از انداختن زباله در خیابان ها و معابر عمومی خودداری کنید.
 • با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا شوید و به آنها احترام بگذارید.

امیدواریم که این سوالات و پاسخ های متداول، برای شما مفید بوده باشد.

سفر خوشی را به ترکیه برای شما آرزومندیم!

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بد نیست مطالعه کنید:

آنچه در این مطلب میخوانید !

برچسب ها

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy
Powered by Estatik
×